31. października, czyli All Hallows’ Eve

Granicę miedzy złotą jesienią, a chłodno- szarymi dniami wyznacza zdecydowanie początek listopada. Ostatni dzień października to data, która w kulturze popularnej kojarzona jest jednoznacznie z obchodami Halloween. Skąd się ono właściwie wzięło? Czy lepiej wybrać trick czy treat?

Tradycja święta, które dziś jest synonimem upiornopochodnych przebieranek, sięga ok. V w. p.n.e. i zwyczajów celtyckich. Samhain był dla ludności ziem brytyjskich obrzędem związanym z przybyciem na ziemię demonów i złych duchów, które wokół ognisk przepędzali Druidzi. Wraz z podbojem wysp przez Juliusza Cezara w ok. I w. n.e. rodzime obyczaje zaczęły się rozprzestrzeniać, a także nieco transformować. Wiek VII n.e. uważany jest za początek oficjalnych obchodów ku czci męczenników w kręgu europejskiej religii katolickiej. Z biegiem czasu All Hallows’ Eve (ang. wigilia święta zmarłych) zaczyna funkcjonować jako Halloween w szerszej świadomości.

snap-apple_night_globalphilosophy
Obraz D. Maclise pokazujący Halloween’ową zabawę w Irlandii, 1832

Wiek XIX w historii (szczególnie irlandzkiej) to okres czarnych epidemii, masowego głodu i pierwszych znacznych migracji. Wraz z ludźmi podróżowały ich doświadczenia, wartości oraz dziedzictwo kulturowe. Tym oto (nieco domniemanym) sposobem przypłynął do Ameryki zwyczaj zwany Halloween, który na przestrzeni lat przekształcał się i ewoluował. Początkowo był on jedynie okazją lokalnych społeczności do sąsiedzkich spotkań, w trakcie których witano gości smakołykami i opowieściami o duchach i czarach.

greenwich-village-halloween-parade
Parada Halloween’owa w Greenwich (Wielka Brytania)

Halloween to obecnie impreza, która jest jednoznaczna z huczną i dobrą zabawą. Dzieci (przebrane najczęściej za wiedźmy lub duchy) spacerują w sąsiedztwie z hasłem „trick or treat” uprzedzając, że jeśli nie zostaną obdarowane słodyczami (szacuje się, że w Stanach sprzedaż cukierków jest największa wtedy właśnie), są skore wyrządzić psikusa (od przewrócenia ogrodowego krasnala po wymalowanie farbą samochodu na podjeździe). Dorośli natomiast (wykorzystując nieobecność swych pociech) urządzają przyjęcia- przebieranki (tutaj nie obowiązuje już żaden nakaz dotyczący odzienia i z reguły mamy do czynienia z festiwalem kreatywnych pomysłów) albo odwiedzają tzw. scary farms (czyli upiorne miejsca, które mają wzbudzać dreszczyk emocji). Alternatywnymi rozrywkami są wróżby i tzw. apple bobbing (ang. dygający, np. na wodzie), czyli wyławianie ustami bez pomocy rąk jabłek.

halloween-jack-pumpkin-lanterns-hd-wallpapers

Nieodłącznym elementem krajobrazu jest ogromna, pomarańczowa dynia w różnych jej odsłonach: od wykorzystania kulinarnego, na dekoracyjnym skończywszy. Charakterystycznym dla tego dnia jest wycinanie dyniowych lampionów, tzw. Jack-o’-lantern (ang. lampiony Jack’a). Legenda głosi, że chciwy Jack zaprzedał diabłu swoją duszę, po którą Mefisto raczył się zgłosić właśnie w okolicy święta Halloween. Ostatecznie, udało mu się oszukać siły nieczyste, ale za swój niecny czyn Jack nie mógł trafić do nieba. W konsekwencji błąka się więc po ziemi z lampionem zamiast głowy i w ten sposób odbywa swoją karę za zbytnią zachłanność.
Choć w Polsce coraz bardziej modne staje się powracanie i kultywowanie rodzimych zwyczajów (ludowych dziadów), Halloween coraz częściej obchodzone jest także w naszej szerokości geograficznej. Kto świętuje?

➡ Źródło: history.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s