14. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie

WATCH DOCS. Prawa Człowieka w filmie, to drugi co do wielkości festiwal filmów o prawach człowieka na świecie. Organizowany jest co roku w grudniu Warszawie przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy. Od 2003 roku w kilkudziesięciu miastach w Polsce, we współpracy z wieloma partnerami_kami – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi – organizowana jest jego objazdowa edycja.
Oprócz projekcji, co roku planowane są wydarzenia towarzyszące: dyskusje z udziałem zaproszonych specjalistek_ów i publiczności, warsztaty filmowe dla początkujących, a także spotkania z przedstawicielkami i przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych oraz inicjatyw działających na rzecz praw człowieka.

tło.jpg
W krakowskiej edycji tegorocznego festiwalu znalazły się filmy uchodźstwie, prawach kobiet i przemocy ze względu na płeć, cyberaktywizmie, pacyfizmie i prawach dziecka. Szczególnie warty uwagi jest, moim zdaniem, film pt. „Wszystko jest możliwe” reż. L. Dudy.

w15.jpg
Podobno kiedyś zapytano Norwida, jakie jest dla niego najsmutniejsze  zdanie w języku polskim. „Za późno” – odpowiedział – „w tych słowach nie ma nadziei”. Dokładnie temu przeciwstawia się Teresa Bancewicz, niemal 80.-letnia bohaterka filmu dokumentalnego pt. „Wszystko jest możliwe”.

w6

Lidia Duda, reżyserka i scenarzystka, zabiera nas do świata dwójki emerytów: małżeństwa, które choć razem- żyje osobno. W toku opowieści dowiadujemy się o problemach Jana z alkoholem rzutujących na powolny rozpad rodziny. Dowiadujemy się także o tragicznej śmierci, ukochanego przez matkę, syna Miłosza. W tym wszystkim widzimy radosną i pełną energii staruszkę, która wbrew wszystkiemu postanowiła czerpać z życia więcej niż to, na co pozwala jej schemat. Teresa pakuje więc namiot, ubrania oraz aparat w turystyczny plecach i wyrusza w podróże.  Przemierzając tysiące kilometrów, bohaterka pokonuje kolejne przeszkody na swojej drodze: brak pieniędzy, nieznajomość języków obcych. Z dala od ojczyzny, kobieta poznaje młodszego od siebie o ponad 20 lat mieszkańca Grecji, z którym – pomimo wielu różnic- udaje Jej się odnaleźć most porozumienia…

img_7105
„Istotą podróżowania jest oczekiwanie na to, co może mnie spotkać. To adrenalina, zaskoczenie, niespodzianka. Nie mam żadnych obowiązków. Jestem wolna. Moim pragnieniem jest poznawanie człowieka pod wszystkimi szerokościami geograficznymi” opowiada Teresa i nie mówi „pas”.

Zdjęcia pochodzą z bloga Pani Teresy, zdjęcie plakatu z krakowskiej strony festiwalu.

Film dostępny m.in. na platformie vod.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s